Bezpieczne kosmetyki dla dzieci, a szkodliwe substancje

Skóra to naturalna bariera ochronna każdego człowieka. Jedną z jej najważniejszych ról jest ochrona organizmu przed występującymi w środowisku mikroorganizmami oraz niebezpiecznymi substancjami. Ochrona taka jest szczególnie istotna w przypadku małych dzieci, których organizm dopiero nabywa odporności, ucząc się rozpoznawać rozmaite substancje oraz wirusy, bakterie i inne mikroby.

Efektywność naturalnej bariery ochronnej, czyli skóry, zależna jest w dużej mierze od jej kondycji. Dlatego tak istotna jest właściwa pielęgnacja. Jeśli dobierając kosmetyki dla niemowląt i małych dzieci nie zwrócisz szczególnej uwagi na wchodzące w jej skład substancje, możesz zaburzyć jej naturalną barierę hydrolipidową i doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia. Powszechne w takich przypadkach są różne wysypki, alergie i uszkodzenia skóry. Dobierając kosmetyki dla twojego maluszka, pamiętaj, że mają one ogromny wpływ nie tylko na skórę, ale również na tkanki leżące pod nią. Niektóre z substancji chemicznych zawartych w kosmetykach dla dzieci (jak i dorosłych) z łatwością przenikają przez skórę i dostają się w jej głąb.

Jakie kosmetyki dla dzieci wybierać?

Wybierając kosmetyki dla dzieci, dobrze jest wyrobić w sobie naturalny nawyk czytania etykiet i składu produktu. Pamiętaj przy tym, że, nawet jeśli na niektórych kosmetykach napisane jest, że można używać ich od pierwszego dnia życia, mogą zaszkodzić dziecku. Niektórzy producenci, choć sytuacja taka nie powinna mieć miejsca, niekiedy mijają się z prawdą i zamieszczają na opakowaniach mylne informacje.

Co robić w takiej sytuacji?

Najlepiej znaleźć sobie zaufanego sprzedawcę, który będzie w stanie zagwarantować, że oferowane przez niego produkty rzeczywiście są bezpieczne. Mnie udało się jakiś temu i do chwili obecnej korzystam z jego produktów zabawki i akcesoria dla dzieci. Aby nie zostać wprowadzoną w błąd, nauczyłam się też, co oznacza INCI International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Znając znaczenie poszczególnych symboli, wchodzących w skład nomenklatury składników kosmetycznych (INCI), a także wiedząc, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, definicja “kosmetyk naturalny” (umieszczana na opakowaniach niektórych specyfików) oznacza, że w jego  skład wchodzi minimum 95% surowców naturalnych (pochodzących z roślin, minerałów, a niekiedy także zwierząt – mleko i miód), z łatwością rozpoznasz kosmetyki dla dzieci, które lepiej omijać szerokim łukiem.

Zatem, jeśli zależy ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu dziecka zwracaj szczególną uwagę na skład, jaki posiadają wybierane przez ciebie kosmetyki dla dzieci. To od nich w dużej mierze zależy, czy u twojego maluszka nie wystąpią żadne podrażnienia i alergie skórne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge