Dlaczego warto inwestować w oświetlenie LED?

Oświetlenie LED jest obecnie najlepszym dostępnym na rynku oświetleniowym rozwiązaniem. W stosunku do innych źródeł światła jest bezkonkurencyjne. Co najważniejsze technologia LED nadal się rozwija. Pozostaje więc czekać na to, czym jeszcze może nas zaskoczyć.

Lampy LED cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Dzięki swoim licznym zaletom zdobywają wierną rzeszę zwolenników. O tym skąd takie entuzjastyczne podejście klientów do tego typu oświetlenia oraz czy warto w nie inwestować, postaram się odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

Trochę historii

Tradycyjna żarówka, która powstała już ponad 100 lat temu, przetrwała do dnia dzisiejszego dokładnie w takiej formie, w jakiej ją wynaleziono. Jej cechy charakterystyczne to wierne oddawanie barw oraz stosunkowo duże zużycie energii. Tradycyjne żarówki są mało wydajne. Zaledwie 5% z pobranej energii elektrycznej przekształcają w światło, reszta ulega stracie w postaci ciepła. Jakiś czas po żarówkach tradycyjnych wynaleziono żarówki energooszczędne (kompaktowe świetlówki). Były one znacznie trwalsze niż tradycyjne żarówki, a co więcej, zużywały mniej od nich energii. Ich wada polegała jednak na tym, że przy włączaniu występowało zjawiska “uderzenia prądu”. Polega ono na zwiększonym poborze energii elektrycznej w momencie włączania światła oraz na tym, że świetlówki wymagają nieco więcej czasu, aby rozświetlić się pełną mocą. Wrażliwość na częste włączanie i wyłączanie świetlówek może objawiać się ich szybszym zużyciem lub uszkodzeniem. Najnowocześniejszym typem oświetlenia są lampy LED. Wykazują one szereg istotnych zalet, a co więcej, pozbawione są wad, które posiadały wcześniejsze źródła światła. Oświetlenie LED jest energooszczędne, trwałe i efektywne. Cechuje się też wyższym niż świetlówki kompaktowe współczynnikiem oddawania barw.

Na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie LED?

Bardzo istotnym parametrem, na który należy zwracać uwagę, jest temperatura barwowa światła. Im wyższa jej wartość, tym zimniejsza barwa światła. Dla przykładu zakres temperaturowy 5500-6500K reprezentuje światło o barwie zimnej; 4000K to światło neutralne, a wartości od 2700 do 3200 K cechują światło o barwie ciepłej. Barwa światła ma bardzo istotne znaczenie dla samopoczucia człowieka i powinna zostać dostosowana do funkcji pomieszczenia. Światło o barwie białej ciepłej świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, neutralne we wnętrzach, w których oddajemy się pracy lub nauce, a światło o barwie białej zimnej najlepiej w halach magazynowych i zakładach pracy.

Ważnym kryterium jest też współczynnik CRI, który informuje nas o tym, w jaki sposób światło oddaje kolory. Idealna sytuacja to taka, kiedy CRI równa się 100%, co oznacza, że w 100% oddaje rzeczywiste kolory. Taką wartością mogliśmy cieszyć się w przypadku tradycyjnych żarówek. Oświetlenie LED również charakteryzuje się wysokim współczynnikiem oddawania barw, który zawiera się w zakresie 80 – 95%.

Decydując się na zakup oświetlenia LED, w pierwszej kolejności powinno się zwracać uwagę na taki parametr jak strumień świetlny, a w dalszej kolejności na pobieraną moc. Istotne są także opisane wyżej barwa światła i współczynnik oddawania barw.

 
Napisano w Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge