Nieposłuszne dziecko – kilka sposobów na poprawę zachowania

Wychowanie dziecka to trudna sztuka. Na tyle trudna, że jest tematem rozmów i dyskusji pedagogów, psychologów i wielu specjalistów. Nieposłuszne dziecko nie zawsze daje się “poskromić” wypracowanymi przez nich metodami. Niekiedy rodzice napotykają na taki opór, że wszystkie metody zdają się zawodzić.

O wychowaniu dzieci napisano już wiele książek. Jedne zalecają stosowanie systemu nagród i kar, inne nie. Jedne mówią o tym, że dziecko powinno ponosić konsekwencje swojego zachowania, inne, że należy przede wszystkim tłumaczyć.

Moim zdaniem, niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, kluczem jest sposób komunikowania się z dzieckiem. Nawet jeśli chcesz, by twoje dziecko poniosło konsekwencje swojego zachowania, powiedz to w sposób, który go nie zrani. Dzięki odpowiednim komunikatom źle zachowujące się i nieposłuszne dziecko może nagle zmienić się w spokojną i wypełniającą twoje polecenia pociechę. Uwierz mi, że taka zmiana naprawdę jest możliwa. Moje sposoby na nią przedstawiam poniżej.

Nieposłuszne dziecko samo rozwiązuje swoje problemy

Lubisz , kiedy ktoś wydaje ci polecenia? Założę się, że nie. Przyznam szczerze, że nie znam osoby, która by to lubiła. Dlatego warto zmienić nieco wydźwięk komunikatów wydawanych w trybie rozkazującym. Także polecenia, w których wskazujesz dziecku konsekwencje jego postępowania, nie zawsze działają. Aby twoje dziecko zaczęło cię słuchać, zastosuj rady Laury Markham, psycholog i autorki książek dla rodziców. Jej metoda, która mówi o tym, że nieposłuszne dziecko powinno samo rozwiązać problemy, przetestowana została już na wielu dzieciach. Jej efektywność jest więcej niż zadowalająca. Jak zastosować ją na własnym dziecku? Oto przykład:

W chwili, kiedy robi się już późno, a dziecko nie chce jeszcze iść do łóżka, zamiast wydawać komunikat – “Umyj zęby i idź do łóżka”, czy pokazywać konsekwencje – “Jeśli natychmiast nie umyjesz zębów i nie pójdziesz do łóżka, to nie poczytamy dziś bajki na dobranoc”, spróbuj powiedzieć – “Robi się późno, a ty nie przebrałeś się jeszcze w pidżamę i nie umyłeś  zębów. Boję się, że zabraknie nam dzisiaj czasu na czytanie bajki na dobranoc. Czy masz jakiś pomysł, jak rozwiązać ten problem?”.

Twoja pociecha zapewne znajdzie całe mnóstwo rozwiązań, z których część będzie nie do przyjęcia przez ciebie, np. “W takim razie nie będę myć zębów”, albo “Więc może poczytaj mi już teraz”, jednak jestem pewna, że z twoją pomocą trafi też na to, na którym ci zależy.

Pomocne publikacje

Jeśli zmagania z twoim nieposłusznym dzieckiem są naprawdę trudne, możesz pokusić się o przeczytanie książki pod tytułem “NIEPOSŁUSZNE DZIECKO. 8 kroków do poprawy zachowania”. Publikacja autorstwa dra Russella A. Barkleya, który zdobył bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i ich rodzicami, w przystępny sposób wskazuje na prawdziwe przyczyny nieposłuszeństwa oraz sposoby rozwiązywania problemu. Barkley wskazuje, że kluczowa w przezwyciężeniu trudnych relacji rodzic – dziecko jest wzajemna współpraca i konsekwencja w działaniu. Autor proponuje wprowadzenie systemu opartego na pochwałach, nagrodach i łagodnych karach.

Nic nie dezorientuje rodziców tak bardzo, jak dziecko, które źle się zachowuje i za nic w świecie nie chce słuchać ich poleceń i próśb. Liczę na to, że stosując się do powyższych wskazówek, uda ci się przezwyciężyć problem i zażegnać kryzys w twoich relacjach z dzieckiem. Możesz też spróbować wprowadzić w życie rady zawarte w książce “NIEPOSŁUSZNE DZIECKO”, dzięki której twoje życie rodzinne powinno wrócić do normy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge