Obowiązkowe szczepienia dla dzieci – szczepić, czy nie szczepić?

W ostatnich czasach, wśród rodziców w naszym kraju, narosło wiele pytań i wątpliwości odnośnie tego, czy realizować obowiązkowe szczepienia la dzieci. Niektórzy rodzice nadal wypełniają cały kalendarz szczepień obowiązkowych, inni starają się wybierać z niego jedynie część pozycji, gorąco wierząc w to, że niektóre ze szczepionek mogą wyrządzić dziecku więcej szkody niż dobrego.

W kwestii doboru szczepień, warto korzystać z rady dobrego specjalisty i wspólnie z nim decydować, jaki zakres i rodzaj szczepień będzie najbardziej optymalny dla twojego dziecka.

Czy obowiązkowe szczepienia dla dzieci szkodzą?

W latach 50 tych ubiegłego stulecia grupa brytyjskich naukowców opublikowała badania, z których jasno wynikało, że  MMR, czyli trójskładnikowa szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce, może prowadzić do autyzmu. Wywołało to u rodziców wiele wątpliwości co do zasadności poddawania dzieci tym, jak i innym szczepieniom. Później doniesiono, że przeprowadzone badania nie spełniały szeregu standardów naukowych i nie mogą być wiarygodne. Specjaliści stwierdzili też, że jest to całkowicie przypadkowa zbieżność, ponieważ MMR podawany jest w drugim roku życia, a w tym właśnie mniej więcej czasie można zauważyć u dziecka symptomy świadczące o autyzmie. Wątpliwości wśród rodziców jednak pozostały.

Inne szkodliwe szczepionki

Wiele obaw wśród rodziców budzą także przypadki wycofywania z użycia niektórych szczepionek, które uznano w przeszłości za szkodliwe. Specjaliści donoszą jednak, że są to niezwykle rzadkie przypadki, gdyż wszystkie szczepionki przed dopuszczeniem ich do użytku, zawsze poddawane są bardzo skrupulatnym badaniom. Należy tu jednak zaznaczyć, że wycofywanie z użytku w praktyce częściej dotyczyło nie tyle szczepionek, co pewnych ich partii, które z jakiegoś powodu zostały uszkodzone podczas produkcji cy transportu.

Szczepionki jedno i wieloskładnikowe

Obecnie rodzice realizując obowiązkowe szczepienia dla dzieci mogą zdecydować się na szczepienia wieloskładnikowe. Oznacza to, że podczas jednego ukłucia podane zostaną antygeny  mające chronić przed kilkoma chorobami. Wśród nich można wymienić szczepienia trój, pięcio , a nawet sześcioskładnikowe. Jak wskazują specjaliści, niektóre szczepienia w takim pakiecie są nawet lepiej tolerowane przez dzieci, niż w przypadku szczepionki jednoskładnikowej (np. szczepionka przeciw krztuśćcowi).

Przeciwwskazania do szczepień

Decyzję o przystąpieniu do szczepienia w przypadku każdego dziecka podejmuje się indywidualnie. Decyzja podejmowana jest na podstawie wywiadu przeprowadzonego z rodzicami oraz badania lekarskiego. Na tej podstawie pediatra zdecyduje, czy istnieją przeciwwskazania do szczepienia i na ile są poważne. Niekiedy może się zdarzyć, że lekarz w celu ochrony dziecka, które nie może zostać zaszczepione, zaleci podanie szczepionki osobom z jego najbliższego otoczenia (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie).

Aby chronić dziecko w możliwie najlepszy sposób, warto zawsze sprawdzać skład szczepionek oraz zadbać o to, by obowiązkowe szczepienia dla dzieci poprzedzone były badaniami wykonanymi przez dobrego i darzonego przez rodziców zaufaniem pediatrę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge