Rotawirusy u dzieci – groźni przeciwnicy

Rotawirusy u dzieci mogą powodować ostre nieżyty żołądkowo – jelitowe. Jak duże spustoszenie czynią w organizmie dziecka, zwłaszcza małego, wie chyba każdy rodzic. Według szacunków do 5 roku życia zakażenie rotawirusem przechodzi aż 80 % dzieci. Do największej liczby zakażeń dochodzi wiosną i zimą. Wywoływane przez rotawirusa dolegliwości należą do bardzo nieprzyjemnych. Naprzemienne wymioty i biegunki, niekiedy bardzo nasilone, są przyczyną złego samopoczucia i wycieńczają organizm. Nierzadko dochodzi do jego odwodnienia, co może mieć bardzo poważne skutki. Co 7 dziecko, z powodu bardzo silnych objawów zakażenia tym wirusem, musi zostać poddane leczeniu szpitalnemu.

Rotawirusy u dzieci – gdzie dochodzi do zakażeń

Rotawirus charakteryzuje się tym, że jest bardzo zaraźliwy. Do zakażeń może dochodzić zarówno droga kropelkową, jak i poprzez układ pokarmowy. Zarazić można się nawet dotykając przedmiotów codziennego użytku, z którymi miała styczność chora osoba. Na zakażenia najbardziej narażone są dzieci przebywające w grupie rówieśników, a więc te, które uczęszczają do żłobka, przedszkola i szkoły. Brak nawyków mycia rąk po wyjściu z toalety może powodować ciągłe zarażenia w obrębie grupy. Dzieje się tak dlatego, że u dzieci, które zakończyły już leczenie, wirus wydalany jest wraz z kałem nawet przez kolejnych 7 dni. Ostry przebieg choroby powoduje, że chore dziecko może być wyłączone z życia społecznego nawet na okres około tygodnia. Rotawirus szczególnie niebezpieczny jest dla niemowląt, z których wiele wymaga hospitalizacji.

Objawy infekcji

Okres wylęgania choroby wywoływanej przez tego wirusa jest stosunkowo krótki, bo trwa od ok. 1 do 3 dni. Towarzyszące chorobie objawy to m.in.:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • osłabienie,
  • złe samopoczucie,
  • a niekiedy również nieżyt górnych dróg oddechowych.

Pierwszymi zwiastunami choroby są zazwyczaj wysoka temperatura i wymioty. Choroba zaczyna się ostro i taki może być cały jej przebieg. Temperatura ciała towarzysząca infekcji dochodzi niekiedy do 39 stopni.

Rotawirusy u dzieci – leczenie

Podstawą leczenia zakażeń rotawirusem jest łagodzenie objawów i skutków choroby. Bardzo ważne jest zwłaszcza nawadnianie i podawanie płynów z elektrolitami, których ubytek może być znaczny w czasie choroby.  Ważna jest także lekkostrawna dieta. Niekiedy może się zdarzyć, że dziecko całkowicie odmówi przyjmowania posiłków. Pamiętaj wtedy, że pomimo ostrego przebiegu choroby, nie może zaprzestać przyjmowania płynów (przy biegunce i wymiotach mogłoby to grozić odwodnieniem). W złagodzeniu objawów choroby i szybszym powrocie do zdrowia może też pomóc przyjmowanie probiotyku dla dzieci. Konsultacja lekarska staje się konieczna w przypadku gdy intensywna biegunka i wymioty powodują znaczną utratę wody oraz elektrolitów. Kto choć raz przeszedł ostre zakażenie rotawirusem u swojego dziecka, wie, jak groźny jest to przeciwnik. Nie jestem ani wielkim zwolennikiem, ani przeciwnikiem dodatkowych szczepień u dzieci. Wiem jednak jedno, rotawirusy u dzieci są na tyle groźne, że to szczepienie poleciłabym każdemu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge