Wakacje w Polsce z dziećmi – kilka pomysłów na rodzinny urlop

Wakacje w Polsce z dziećmi mogą być równie miłe i odkrywcze, jak dalekie egzotyczne podróże. Chciałoby się powiedzieć – cudze chwalicie, swego nie znacie. Nasz kraj pełen jest pięknych krajobrazów i niezwykłych zabytków. Niektóre z nich wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, inne, choć się na niej nie znalazły, nie mniej zasługują na uwagę.

Gdzie pojechać na wakacje w Polsce z dziećmi? Moim zdaniem lista wartych odwiedzenia miejsc jest naprawdę długa. W tym wpisie zamierzam wspomnieć te, które moim zdaniem są najbardziej godne uwagi.

Wakacje w Polsce z dziećmi – miejsca i zabytki

Wiele niezwykłych miejsc sprawia, że czasem trudno jest wybrać. Wśród najciekawszych zabytkowych miast, które moim zdaniem warto odwiedzić wraz z dziećmi mogę wymienić:

  1. Kraków – miasto królów polskich. Do atrakcyjnych zabytków należy wpisane na listę UNESCO Stare Miasto wraz z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, a także Zamek Królewski na Wawelu. Niemałą atrakcję dla dzieci będzie stanowiła smocza jama oraz zionący ogniem smok. Będąc w Krakowie warto odwiedzić także oddalone o ok. 30 km od Krakowa Niepołomice. Znajduje się tam Zamek Królewski  wybudowany przez Kazimierza Wielkiego, który był jego rezydencją podczas polowań w Puszczy Niepołomickiej. Rynek miasteczka zdobi fontanna z pomnikiem Justyny Leśniczanki, której historia opowiedziana została w legendzie.
  2. Szlak Orlich Gniazd – szlak turystyczny położony na terenie Małopolski i Śląska. Swój bieg rozpoczyna w Krakowie, a kończy w Częstochowie. Na trasie liczącej około 160 km znajdują się ruiny kilkunastu zamków i warowni, które swą nazwę – Orle Gniazda – wzięły od usytuowania na wysokich skałach, dochodzących niekiedy do 30 m. wysokości.

Wakacje w Polsce z dziećmi – atrakcje

Choć oglądanie zabytków dla wielu dorosłych będzie bardzo pasjonujące, nie zawsze taka forma wypoczynku odpowiada dzieciom. Warto mieć w zanadrzu coś, co zadowoli naszych milusińskich.

  1. Energylandia Zator – rodzinny park rozrywki, który zajmuje powierzchnię aż 26 ha. Znajdziecie tam karuzele, roller coastery, kolejki, pokazy artystyczne itd. Całość podzielona jest na 4 strefy: Bajkolandię, z atrakcjami dla najmłodszych; Familijną, gdzie każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie; Młodzieżową, z bardziej ekstremalnymi atrakcjami oraz Water Park, gdzie znajdują się 3 baseny o łącznej powierzchni ok. 1800 m².
  2. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest miejscem, które powinno odwiedzić każde dziecko. Znajdziecie tam nie tylko bajkowe postacie, ale także niezwykłą scenerię, która przeniesie was w świat bajek.
  3. Terma Bania w Białce Tatrzańskiej to miejsce, które pokocha każde dziecko. Wewnętrzne i zewnętrzne baseny termalne, wodny plac zabaw i zjeżdżalnie to tylko niektóre z licznych, dostępnych na miejscu atrakcji.
  4. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to ciekawa alternatywa dla muzeów i lunaparków. Tu dzieci mogą samodzielnie doświadczać, testować, i uczyć się poprzez zabawę.

Stare powiedzenie, że podróże kształcą, ma w sobie dużo racji. Nie wiele jest miejsc, w których dziecko nauczy się tak wiele, jak podczas wyprawy, w której  czasie ma możliwość dotykania, oglądania i samodzielnego doświadczania. Wakacje w Polsce z dziećmi można spędzić na wiele różnych sposobów. Co więcej, nie muszą być ani nudne, ani pozbawione wartości poznawczej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge