Warsztaty dla mam, czyli jak nauczyć się żyć z dzieckiem?

Coraz modniejsze w ostatnich czasach są warsztaty dla mam. To, do czego dawniej kobiety nie miały dostępu, współcześnie robi się coraz bardziej powszechne. Warsztaty są doskonałą okazją nie tylko do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy z zakresu opieki i wychowania dzieci, ale także do poznania innych mam, które mogą borykać się z podobnymi problemami.

Warsztaty dla mam, zarówno tych nowo upieczonych, jak i z nieco dłuższym stażem są świetną okazją do doposażenia mam w nową wiedzę  oraz narzędzia przydatne w opiece nad dziećmi i rozwiązywaniu problemów ze swoimi pociechami. Dzięki nim mamy mają okazję do dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi kobietami oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań problemów, z którymi borykają się same. Zwykle mają też możliwość skorzystania ze specjalistycznej pomocy, np. psychologa, pedagoga, położnej itd.

Warsztaty dla mam – przykład zajęć dla mam dzieci 0 – 3 roku życia

Jako że mamy niemowląt rzadko kiedy mogą, a niekiedy nawet chcą, zostawić swoje dzieci pod opieką innych osób, w zajęciach zwykle uczestniczą razem ze swymi pociechami. Kobiety mogą dzielić się na warsztatach swoimi spostrzeżeniami, wątpliwościami i obawami dotyczącymi opieki nad dziećmi oraz rozwoju maluszków.  Często opowiadają też o swojej sytuacji i odczuciach związanych z pojawieniem się maluszka. Na zajęciach poruszane są kwestie dotyczącego tego, jakie zmiany niosą ze sobą narodziny dziecka dla całej rodziny oraz poszczególnych jego członków. Mamy uczą się też wyznaczać dziecku granice, udzielać konstruktywnej krytyki i dawać pochwały.

Narzędzia wykorzystywane w warsztatach

W trakcie zajęć prowadzący wykorzystuje rozmaite narzędzia i technologie. Spotkacie się tam między innymi z elementami videotreningu komunikacji. Na spotkaniach nagrywany jest naturalny sposób zachowania się mam i ich dzieci, a także łączące ich wzajemne relacje. Nagrania następnie analizowane są przez prowadzących spotkania. Na przykładach omawiane są fragmenty pokazujące pozytywne interakcje mamy z dzieckiem oraz to, co pomaga we wzajemnym komunikowaniu się.

Jakie korzyści niosą ze sobą warsztaty dla mam?

  1. Wzajemne dzielenie się doświadczeniami.
  2. Nawiązanie kontaktu z innymi mamami i dziećmi.
  3. Użyteczna wiedza na temat rozwoju i potrzeb dzieci do 3 roku życia.
  4. Nabycie nowych umiejętności z zakresu opieki i wychowania dzieci.
  5. Obserwacje własnych reakcji na sygnały, które wysyła dziecko.
  6. Zyskanie większych kompetencji w opiece nad dzieckiem.

O warsztaty dla mam możesz pytać między innymi w poradniach rodzinnych. Gorąco zachęcam cię do  uczestnictwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge